Topraklama çubuğunu eklemek istediğiniz boruya ister 3D ister 2D sahnede sol tuşla tıklayın açılan pencereden topraklama seçeneğini aktif edin.

Red olan proje ismine tıklayarak açılan detay ekranının sağındaki hareketler sekmesine tıklayarak proje hareketlerini görüntüleyebilirsiniz.

Bu hata genellikle windows kaynaklıdır 2 çözümü vardır;

 1. Çözüm: Bilgisayarınızı yeniden başlatın sorun çözülecektir.
 2. Çözüm: Buraya tıklayarak programı indirin daha sonra klasörde göster diyin inen dosyayı bulup sağ tuş tıklayın yönetici olarak çalıştırın tarama yapacaktır tarama bittikten sonra proje sayfasını yenileyin sorun düzelicektir.

 

Sağ üst kullanıcı simgesinin altından uzaktan bağlantı kısmına tıklayın inen programı çalıştırın daha sonra tarafımızdan gelecek bağlantı isteğini kabul edin yetkili personelimiz bilgisayarınıza uzaktan bağlantı sağlayacaktır.

E-imza aracısını bilgisayarınıza kurmak için buraya tıklatınız.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bakır boru seçerek tesisat tipini değiştirebilirsiniz.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bükülebilir hortum seçerek tesisat tipini değiştirebilirsiniz.

Sistemimizde HDI Sigorta ve SOMPO Sigorta şirketleri üzerinden poliçe üretilebilmektedir.

Önemli Bilgi: SOMPO Sigorta üzerinden poliçe üretmek için ayrıca kontör yüklemeniz gerekmektedir. HDI Sigorta için yüklediğiniz veya SOMPO Sigorta için farklı bir programdan yüklediğiniz kontörler burada kullanılamayacaktır.

 

Proje için sigorta poliçesi oluşturmak için aşağıdaki ekrandan sigorta şirketi seçilir.

 

Ek poliçe oluşturmak için de yine  aşağıdaki ekrandan sigorta şirketi seçilir.

 

Bakiye yüklemek için anasayfadaki ilgili sigorta şirketi sekmesinden aşağıdaki kontor yükleme yapılır.

 

 

Çizdiğiniz projeyi başka firmaya göndermek için üstteki ” dosya ” menüsüne tıklayınız açılan pencereden ” dışa aktar ” seçeneğine tıklayın dosyayı bilgisayarınıza indirecektir. Daha sonra mail veya başka bir yol ile indirdiğiniz dosyayı aktarmak istediğiniz firmaya gönderin o firma ise yeni bir proje oluşturarak  üstteki ” dosya ” menüsünde açılan pencereden ” içe aktar ” seçeneğine tıklayarak proje dosyasını seçip içeri aktarabilir.

 

Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek poliçe butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek poliçe yapılacak olan projeyi bulup ek poliçeyi ekleyebilirsiniz.

 

Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek sözleşme butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek sözleşme yapılacak olan projeyi bulup ek sözleşmeyi ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz ara katı ve alt katını boş kat olarak ekleyin örneğin; 1. kat ve üstünü ara kat yapmak istiyorsunuz 1. katı ve 2. katı boş kat olarak ekleyeceksiniz daha sonra 2.katın sağ tarafındaki üç nokta işaretine tıklayıp asma kat seçeneğini aktif edin ve ara kat eklenmiş olacaktır.

Evet, sayaç bilgileri kısmındaki daire numarasını girerek tüketim noktasını bulabilirsiniz.

Resimdeki ” kamera açısını kilitle ” seçeneğinden ister kameranın bakış açısını sabitler istersenizde bakış açısını serbest olarak kullanabilirsiniz.

Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak sil diyebilirsiniz.

Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak kopyala diyebilirsiniz.

Çizim ekranındaki üst bölümde bulunan araçlardan, kayıt geçmişine tıklayın dönmek istediğiniz kayıt dakikasını seçiniz projeniz o dakikadaki haline dönecektir.

Servis kutusuna sağ tıklayarak kolon tesisatını sil seçeneğine tıklayınız kolon tesisatına ilave olarak silmek istediğiniz daireler varsa onlarıda işaretliyerek hem kolon tesisatını hemde işaretlediğiniz daireleri silebilirsiniz.

İzometri sahnesindeyken branşmanın kesikli çizgisinden tutarak komple tesisatı taşıyabilirsiniz.

İzometri sahnesinde üst kısımdaki araçlarda bulunan ” izometrik pozisyonları sıfırla “ butonundan izometrik görünümü ilk haline döndürebilirsiniz.

Ctrl tuşuna basılı tutarak servis kutusundan veya branşmanın kesikli çizgisinden komple taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut projenize servis kutusundan başlayarak kolon tesisatı çizimini yapınız daha sonra eski tesisatın olduğu yere kadar kolon tesisatını götürüp sayacı koyunuz sayaçtan sonraki ilk boruyu çiziniz eski tesisattaki sayaçtan sonraki ilk borudan sonrasına sağ tıklayıp kes diyiniz kolon tesisatına koyduğunuz sayaçtan sonraki ilk boruya yapıştır deyin ve eski tesisattaki sayaç ve branşmanı siliniz.

Kat yönetiminden dublex katı ve onun altındaki katı boş kat olarak eklemelisiniz daha sonra dublex olacak katın sağındaki 3 nokta işaretine tıklayarak dublex olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.

İGDAŞ’ın isteği doğrultusunda hazırlanmış olan doğalgaz yetkili firma ile proje programı sağlayıcı firma arasında yapılması gereken anlaşmadır, sözleşmeyi göndermeden kullanıma başlayabilirsiniz fakat kullanıma devam ettiğiniz süre içerisinde sözleşmeyi tarafımıza iletmeniz rica olunur.

Webcad’e kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra açılan anasayfa da soldaki menülerde e imza kurulum sekmesine tıklayarak eklenti kurulumunu yaparak mevcut imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet, elektronik imzanızı kullanmaya devam edebilirsiniz buna ek olarak webcad sizlere mobil imza ayrıcalığını da sunuyor.

Webcad.com.tr adresindeki üst sağ köşede bulunan üye ol kısmınına tıklayarak açılan sayfadan üyeliğinizi gerçekleştirilebilirsiniz.

İGDAŞ yetki numaranız ve şahıs şirketi iseniz tc kimlik numaranız limited şirketiyseniz vergi numaranız ile kayıt olabilirseniz daha sonra mail adresinizi yazıp göndereceğimiz maili onaylayarak Yeni nesil dijital proje onay sistemi webcadi kullanmaya başlayabilirsiniz.

macOs için Ctrl yerine ⌘ kullanınız.

Dosya

 • İçe Aktar Ctrl+O
 • Dışa Aktar Ctrl+⇧ Shift+S
 • PDF’e aktar Ctrl+P
 • Proje dosyasını indir Ctrl+⇧ Shift+P
 • Proje bilgileri Ctrl+I
 • Proje hareketleri Ctrl+U
 • Gönder Ctrl+⇧ Shift+U

Düzenle

 • Geri Al Ctrl+Z
 • İleri Al Ctrl+⇧ Shift+Z

Kat Yönetimi

 • Kat Yönetimi Ctrl+K
 • Kat Kopyalama Ctrl+⇧ Shift+K

Araçlar

 • Hata kontrolleri Ctrl+H
 • Tesisat detayları Ctrl+G
 • Boru çapı hesapları Ctrl+F
 • Boru çapı optimizasyonu Ctrl+⇧ Shift+F
 • İzometrik pozisyonları sıfırla Ctrl+⇧ Shift+Y

Load More