3D Sahnede Tüm Tesisatı Düzenleme
Tüketim Vanası Ekleme & Birim Numaralandırma
Kaskad baca bağlantı çizimi

Proje detay ekranında adresin yanında bulunan harita ikonuna tıklayarak projenin kayıtlı adresine yol tarifi alabilirsiniz.

Sayaca veya servis kutusuna bağlı tesisatı farklı sayaca veya servis kutusuna yapıştırmak için sağ tuşa tıklayarak bağlı tesisatı kes/kopyala diyebilir yapıştırmak istediğiniz noktaya gelerek sağ tuş tıklayıp yapıştırabilirsiniz.

Proje gönderim ekranı dosya havuzu sekmesinden veya anasayfa proje detay ekranından CE/TSE belgesi ekle seçeneğinden sistemde kayıtlı olan belgeler içerisinde arama yaparak ekleyebilirsiniz.

Birim Numaralandırmayı Başlat; Tüketim vanası koyulmuş kolon tesisatlarında veya sayaçlarda en alt kattan başlayarak birim numarası giriş ekranını açar

Tüketim Vanası Branşmanlarını DN25 Yap; Bu seçimi yaptığınızda kolon tesisatlarında branşmana ait boru parçası otomatik olarak DN25 yapılır

Kolon Hattını Sil; Kolon ve daireiçileri çizili projede sadece kolon tesisatını silmenizi sağlar

Tüketim Vanalarını Ekle; Kolon tesisatında branşman boruları çizildikten sonra tüm tüketim vanalarını otomatik olarak ekleyebilirsiniz

Daire içi Tesisatları Sil; Projedeki daire içi tesisatları toplu olarak silmeye imkan sağlar

İzometri sahnesinde sağ üstteki bölümden izometrinin bakış açısını değiştirebilirsiniz

Tüketim vanasına veya sayaca tıklayıp sağda açılan pencereden birim tipini dubleks olarak seçmelisiniz

Gönderim ekranında dosya havuzu kısmından otomatik müşteri sözleşmesi oluşturabilirsiniz

Sayaca veya etiketine tıklayın sağda açılan panelde sayaç detayı seçeneğinden ekleyebilirsiniz

Havalandırma kanalını çizdikten sonra kanala veya kanal açıklamasına tıklayıp sağda açılan panelden havalandırma detayı seçeneğinden ekleyebiliriz.

Bacayı çizdikten sonra bacaya veya baca açıklamasına tıklayıp sağda açılan panelden baca detayı seçeneğinden ekleyebiliriz.

Ortho X ve Y eksenine dik çizimler yapmamızı sağlar. Görünüm menüsüne tıklayarak Ortho modunu açıp kapatabilirsiniz.

Yazdığımız açıklamaya sağ tıklayarak kopyalayabiliriz

Mimari sahnede soldaki araçlardan toplu silme aracına tıklayıp silmek istediğimiz alanları tarayarak seçiyoruz daha sonra nesneleri ayrı ayrı veya tümüyle silebiliriz.

Anasayfa -> Projeler menüsünden onaylanan projeler sayfasını açıp detayından abonelik durumunu kontrol edebilirsiniz.

İmza kullanıcısı eşleşmiyor hatası alıyorsanız yetkili mühendisin tc kimlik numarasını webcad anasayfa soldaki menülerde kullanıcılar -> mühendisler bölümünden kayıt etmelisiniz

0 m3 hat numarası oluşmuşsa metrajıda 0 mt ise hat numarasına tıklayıp silmelisiniz

Çizdiğiniz tesisat veya mimari çizim alanının dışına taşıyorsa üst kısımda bulunan görünüm menüsünden çizim alanı seçeneğine tıklayarak çizim alanını büyütebilirsiniz.

Projeniz proje açılıyor ekranında kalıyor ise projedeki son kayıtlarda hata oluştuğundan dolayı açılamıyordur.

Çözüm için proje açılıyor ekranındayken ESC tuşuna basınız

Düzenle menüsünden kayıt geçmişini açıp sondan bir önceki kaydı çalıştırınız.

Sorun devam ediyorsa açtığınız kayıttada sorun vardır ondan bir önceki kaydı açmayı deneyiniz

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna

chrome://flags

bu adresi yazınız

Daha sonra açılan sayfadaki ayarların resimdeki ayarlarla aynı olacak şekilde ayarlayınız

Seçimleri yapıp işaretli kısım seçildikten sonra kısımdan tarayıcı sekmeleri kapanıp yeniden açıldığında ayarlarınız güncellenmiş olacaktır.

Tesisat sahnesindeyken aynalamak istediğiniz boruya sağ tıklayıp aynala seçeneğini seçiniz

Mimari sahnedeyken aynalamak istediğiniz noktaya sağ tuş ile tıklayarak aynala seçeneğini seçiniz.

Gaz Dağıtım Firması proje kayıtlarını ilk gönderimde aldığı için redli projeye birim ekleyip çıkaramazsınız bu işlem için redli projeyi iptal talep edip kopya aldıktan sonra yeniden göndermeniz gerekmektedir.

Nasıl kopya alırım

Nasıl iptal talep ederim

Servis vanasına tıkladığınızda basınç girişi kısmı manuel olarak yazılabiliyorsa alttaki resimdeki adımları izleyerek yazabilirsiniz manuel yazma kapalıysa basınç bilgisi gaz dağıtım firmasından gelmektedir.

Mobil imzayı kullanabilmeniz için şirket yetkili mühendisinin cep telefonu operatörüne (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) başvurarak üzerine kayıtlı olan hattına mobil imzayı tanımlatması gerekmektedir.

Operatör imza tanımlamasını yaptıktan sonra Webcad ana sayfa soldaki menülerden resimde işaretli kısımlardan mobil imzanızı ilk sefere mahsus kaydetmelisiniz.

Mobil imzası olan müşterilerimiz cihaz bildirim formlarını cep telefonundan gönderebilmektedir.

Proje gönderim ekranındayken imzalama aşamasına geldiğinizde açılan penceredeki açıklama kısmına girilen metin onay mühendisi ekranına mühendis açıklaması olarak gitmektedir.

Firmanız üzerindeki projeyi başka bir firmada açmak için önce dışa aktar işlemi yapıp sonra inen dosyayı açılacak olan firmada içe aktar işlemi yaparak açabilirsiniz.

Firmanız üzerinde kayıtlı projeyi başka firmaya gönderme “dışa aktarma
Anasayfa soldaki menülerden projenizin konumunu açıyorsunuz ve mercek işaretine tıklayarak detay ekranına gidiyorsunuz sol üst kısımdaki “dışa aktar” butonuna tıklayarak projenizi indirip gönderimini sağlayabilirsiniz.

Başka firmadan alınan proje dosyasını açmak “içe aktarma”

Anasayfadan yeni proje oluşturun açılan boş proje ekranında dosya menüsüne tıklayın “içe aktar” seçeneğini seçtikten sonra size gönderilen proje dosyasını seçerek açabilirsiniz.

Arama butonu yardımıyla bağlantı nesnesi, tüketim noktası veya proje ismi girerek projenizi bulun sonra soldaki ok işaretine tıklayın projeyi iptal talep edin İGDAŞ’ın incelemesinden sonra projeniz iptal şartlarını sağlıyorsa iptal edilecektir sağlamıyorsa projeniz eski durumuna ( onaylanan- reddedilen ) geri dönecektir.

Veya

Sağdaki menülerden projeniz hangi durumdaysa ( Onaylanan-Reddedilen ) açın, açılan listeden projenizi bulun sodaki ok işaretine tıklayın projeyi iptal talep edin İGDAŞ’ın incelemesinden sonra projeniz iptal şartlarını sağlıyorsa iptal edilecektir sağlamıyorsa projeniz eski durumuna ( onaylanan- reddedilen ) geri dönecektir.

Veya

Taslaklardan silinen proje tüm sistemden silinmektedir, bu yüzden taslaklardaki projeyi silmeden önce uyarı metni ile emin olup olmadığınız sorulmaktadır.

Gaz dağıtım firması bakiyenizi askıda tutabilmektedir, örneğin askıda bekleyen cezanız olmuş olabilir, asıl bakiyeniz gördüğünüz bakiyenizden farklı olabilir bu durum tamemen Webcadin dışında olan bir durumdur. Dilerseniz gaz dağıtım firmasından konuyla alakalı bilgi alabilirsiniz.

Mimari sahnede soldaki araçlarda bulunan “Alarm Cihazı”nı mahal içine koyduktan sonra alarm cihazına veya etiketine tıklayarak açılan pencereden “Ex Proof” seçeneğini aktif etmemiz yeterli olacaktır.

Mimari sahnede soldaki araçlarda bulunan “Alarm Cihazı”nı mahal içine koyduktan sonra alarm cihazına veya etiketine tıklayarak açılan pencereden “C.O Alarm” seçeneğini aktif etmemiz yeterli olacaktır.

Webcad anasayfa soldaki menü seçeneklerinden, kopyalanacak proje hangi durumdaysa ( Onaylanan-Bekleyen-Reddedilen-İptal Edilen-Taslak ) o sayfayı açıyoruz. Daha sonra kopyalanacak projeyi buluyoruz sol kısımda bulunan ok işaretine tıklıyoruz ” Kopyala ” diyoruz işlem yaptığınız proje taslaklara kopyalanacaktır. Veya Sağ üst kısımdaki arama butonundan Proje ara seçeneğine tıklayarak kopyalamak istediğimiz projenin adını bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını yazıyoruz sol kısımda bulunan ok işaretine ok işaretine tıklıyoruz ” Kopyala ” diyoruz işlem yaptığınız proje taslaklara kopyalanacaktır. Veya
Cihazların tipini bacalı seçip yarı hermetik seçeneğini aktif ettikten sonra ana baca çizimini gerçekleştirin daha sonra baca etiketine tıklayarak baca tipini kaskat seçin diğer cihazların bacalarını çizip ana bacanın herhangi bir yerine bağlayın diğer cihazlarında baca tipini otomatik kaskad olduğunu göreceksiniz. Kaskad baca videou için tıklayınız.
Topraklama çubuğunu eklemek istediğiniz boruya ister 3D ister 2D sahnede sol tuşla tıklayın açılan pencereden topraklama seçeneğini aktif edin.
Red olan proje ismine tıklayarak açılan detay ekranının sağındaki hareketler sekmesine tıklayarak proje hareketlerini görüntüleyebilirsiniz.
Bu hata genellikle windows kaynaklıdır 2 çözümü vardır;
 1. Çözüm: Bilgisayarınızı yeniden başlatın sorun çözülecektir.
 2. Çözüm: Buraya tıklayarak programı indirin daha sonra klasörde göster diyin inen dosyayı bulup sağ tuş tıklayın yönetici olarak çalıştırın tarama yapacaktır tarama bittikten sonra proje sayfasını yenileyin sorun düzelicektir.

Çalışan teamvieweriniz var ise önce sağ alt köşeden çalışan programınızı sonlandırmalı daha sonra indirdiğiniz programı çalıştırmalısınız.


Sağ üst kullanıcı simgesinin altından uzaktan bağlantı seçeneğine tıklayın inen programı çalıştırın.
Buraya tıklayarak uzaktan bağlantı programını indirebilirsiniz.

Sol alt köşeden inen uygulamayı çalıştırınız

Uzaktan bağlantı uygulamasını çalıştırdıktan sonra teknik destek personelinin bilgisayarınıza bağlanmak için istek göndermesini bekleyiniz, gelen isteği kabul ettikten sonra bağlantı kuralacaktır.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bakır boru seçerek değiştirebilirsiniz.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bükülebilir hortum seçerek tesisat tipini değiştirebilirsiniz.

Sistemimizde HDI Sigorta acentaları üzerinden poliçe üretilebilmektedir. Projede sigorta poliçesi oluşturmak için tüm hata kontrollerini tamamladıktan sonra çizim ekranında üst kısımdaki dosya menüsünde bulunan gönder kısmına tıklayın gönderim ekranı açıldıktan poliçe üret diyin açılan pencereden poliçe oluşturmak istediğiniz daireleri seçebilirsiniz. Sigorta bakiyesi yüklemek için anasayfada sağdaki bakiye bölümü kısmından HDI sigortayı seçip yükle butonuna tıklayarak sigorta bakiyesi yükleme ekranını açabilirsiniz.
Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek poliçe butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek poliçe yapılacak olan projeyi bulup ek poliçeyi ekleyebilirsiniz.  
Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek sözleşme butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek sözleşme yapılacak olan projeyi bulup ek sözleşmeyi ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz ara katı ve alt katını boş kat olarak ekleyin örneğin; 1. kat ve üstünü ara kat yapmak istiyorsunuz 1. katı ve 2. katı boş kat olarak ekleyeceksiniz daha sonra 2.katın sağ tarafındaki üç nokta işaretine tıklayıp asma kat seçeneğini aktif edin ve ara kat eklenmiş olacaktır.

Evet, sayaç bilgileri kısmındaki daire numarasını girerek tüketim noktasını bulabilirsiniz.

Görünüm menüsü ” 3B kamerayı kilitle ” seçeneğinden kameranın bakış açısını sabitleyebilir yada bakış açısını serbest olarak kullanabilirsiniz.

Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak sil diyebilirsiniz.
Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak kopyala diyebilirsiniz.
Çizim ekranındaki üst bölümde bulunan araçlardan, kayıt geçmişine tıklayın dönmek istediğiniz kayıt dakikasını seçiniz projeniz o dakikadaki haline dönecektir.
Servis kutusuna sağ tıklayarak kolon tesisatını sil seçeneğine tıklayınız kolon tesisatına ilave olarak silmek istediğiniz daireler varsa onlarıda işaretliyerek hem kolon tesisatını hemde işaretlediğiniz daireleri silebilirsiniz.
İzometri sahnesindeyken branşmanın kesikli çizgisinden tutarak komple tesisatı taşıyabilirsiniz.
İzometri sahnesinde sağ tuşa tıklayarak yada üst kısımdaki araçlarda bulunan ” izometrik pozisyonları sıfırla “ butonundan izometrik görünümü ilk haline döndürebilirsiniz.

Ctrl tuşuna basılı tutarak servis kutusundan veya branşmanın kesikli çizgisinden komple taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Mevcut projenize servis kutusundan başlayarak kolon tesisatı çizimini yapınız daha sonra eski tesisatın olduğu yere kadar kolon tesisatını götürüp sayacı koyunuz sayaçtan sonraki ilk boruyu çiziniz eski tesisattaki sayaçtan sonraki ilk borudan sonrasına sağ tıklayıp kes diyiniz kolon tesisatına koyduğunuz sayaçtan sonraki ilk boruya yapıştır deyin ve eski tesisattaki sayaç ve branşmanı siliniz. Dilerseniz kolon ekleme videomuza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
Kat yönetiminden dublex katı ve onun altındaki katı boş kat olarak eklemelisiniz daha sonra dublex olacak katın sağındaki 3 nokta işaretine tıklayarak dublex olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.
Gaz dağıtım firmasının isteği doğrultusunda hazırlanmış olan doğalgaz yetkili firma ile proje programı sağlayıcı firma arasında yapılması gereken anlaşmadır, sözleşmeyi göndermeden kullanıma başlayabilirsiniz fakat kullanıma devam ettiğiniz süre içerisinde sözleşmeyi tarafımıza iletmeniz rica olunur.
Evet, elektronik imzanızı kullanmaya devam edebilirsiniz buna ek olarak webcad sizlere mobil imza ayrıcalığını da sunuyor.
Webcad.com.tr adresindeki üst sağ köşede bulunan üye ol kısmınına tıklayarak açılan sayfadan üyeliğinizi gerçekleştirilebilirsiniz. İGDAŞ yetki numaranız ve şahıs şirketi iseniz tc kimlik numaranız limited şirketiyseniz vergi numaranız ile kayıt olabilirseniz daha sonra mail adresinizi yazıp göndereceğimiz maili onaylayarak Yeni nesil dijital proje onay sistemi webcadi kullanmaya başlayabilirsiniz.
macOs için Ctrl yerine ⌘ kullanınız. Dosya
 • İçe Aktar Ctrl+O
 • Dışa Aktar Ctrl+⇧ Shift+S
 • PDF’e aktar Ctrl+P
 • Proje dosyasını indir Ctrl+⇧ Shift+P
 • Proje bilgileri Ctrl+I
 • Proje hareketleri Ctrl+U
 • Gönder Ctrl+⇧ Shift+U
Düzenle
 • Geri Al Ctrl+Z
 • İleri Al Ctrl+⇧ Shift+Z
Kat Yönetimi
 • Kat Yönetimi Ctrl+K
 • Kat Kopyalama Ctrl+⇧ Shift+K
Araçlar
 • Hata kontrolleri Ctrl+H
 • Tesisat detayları Ctrl+G
 • Boru çapı hesapları Ctrl+F
 • Boru çapı optimizasyonu Ctrl+⇧ Shift+F
 • İzometrik pozisyonları sıfırla Ctrl+⇧ Shift+Y

A'dan Z'ye Webcad ile proje çizimi
Webcad'i mobil cihazınızın ana ekranına ekleyin