3D Sahnede Tüm Tesisatı Düzenleme
Tüketim Vanası Ekleme & Birim Numaralandırma
Kaskad baca bağlantı çizimi

Arama butonu yardımıyla bağlantı nesnesi, tüketim noktası veya proje ismi girerek projenizi bulun sonra soldaki ok işaretine tıklayın projeyi iptal talep edin İGDAŞ’ın incelemesinden sonra projeniz iptal şartlarını sağlıyorsa iptal edilecektir sağlamıyorsa projeniz eski durumuna ( onaylanan- reddedilen ) geri dönecektir.

Veya

Sağdaki menülerden projeniz hangi durumdaysa ( Onaylanan-Reddedilen ) açın, açılan listeden projenizi bulun sodaki ok işaretine tıklayın projeyi iptal talep edin İGDAŞ’ın incelemesinden sonra projeniz iptal şartlarını sağlıyorsa iptal edilecektir sağlamıyorsa projeniz eski durumuna ( onaylanan- reddedilen ) geri dönecektir.

Veya

Taslaklardan silinen proje tüm sistemden silinmektedir, bu yüzden taslaklardaki projeyi silmeden önce uyarı metni ile emin olup olmadığınız sorulmaktadır.

İGDAŞ bakiyelerinizi askıda tutabilmektedir, örneğin askıda bekleyen cezanız olmuş olabilir, asıl bakiyeniz web tesisatta gördüğünüz bakiyenizden farklı olabilir bu durum tamemen Webcad’in dışında olan bir durumdur.Dilerseniz İGDAŞ hesabınıza bir miktar bakiye yükleyebilir veya bu konuyla alakalı İGDAŞ yetkililerinden destek alabilirsiniz.

Mimari sahnede soldaki araçlarda bulunan “Alarm Cihazı”nı mahal içine koyduktan sonra alarm cihazına veya etiketine tıklayarak açılan pencereden “Ex Proof” seçeneğini aktif etmemiz yeterli olacaktır.

Mimari sahnede soldaki araçlarda bulunan “Alarm Cihazı”nı mahal içine koyduktan sonra alarm cihazına veya etiketine tıklayarak açılan pencereden “C.O Alarm” seçeneğini aktif etmemiz yeterli olacaktır.

Webcad anasayfa soldaki menü seçeneklerinden, kopyalanacak proje hangi durumdaysa ( Onaylanan-Bekleyen-Reddedilen-İptal Edilen-Taslak ) o sayfayı açıyoruz. Daha sonra kopyalanacak projeyi buluyoruz sol kısımda bulunan ok işaretine tıklıyoruz ” Kopyala ” diyoruz işlem yaptığınız proje taslaklara kopyalanacaktır.
Veya
Sağ üst kısımdaki arama butonundan Proje ara seçeneğine tıklayarak kopyalamak istediğimiz projenin adını bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını yazıyoruz sol kısımda bulunan ok işaretine ok işaretine tıklıyoruz ” Kopyala ” diyoruz işlem yaptığınız proje taslaklara kopyalanacaktır.

Veya

Cihazların tipini bacalı seçip yarı hermetik seçeneğini aktif ettikten sonra ana baca çizimini gerçekleştirin daha sonra baca etiketine tıklayarak baca tipini kaskat seçin diğer cihazların bacalarını çizip ana bacanın herhangi bir yerine bağlayın diğer cihazlarında baca tipini otomatik kaskad olduğunu göreceksiniz.

Topraklama çubuğunu eklemek istediğiniz boruya ister 3D ister 2D sahnede sol tuşla tıklayın açılan pencereden topraklama seçeneğini aktif edin.

Red olan proje ismine tıklayarak açılan detay ekranının sağındaki hareketler sekmesine tıklayarak proje hareketlerini görüntüleyebilirsiniz.

Bu hata genellikle windows kaynaklıdır 2 çözümü vardır;

 1. Çözüm: Bilgisayarınızı yeniden başlatın sorun çözülecektir.
 2. Çözüm: Buraya tıklayarak programı indirin daha sonra klasörde göster diyin inen dosyayı bulup sağ tuş tıklayın yönetici olarak çalıştırın tarama yapacaktır tarama bittikten sonra proje sayfasını yenileyin sorun düzelicektir.

 

Sağ üst kullanıcı simgesinin altından uzaktan bağlantı kısmına tıklayın inen programı çalıştırın daha sonra tarafımızdan gelecek bağlantı isteğini kabul edin yetkili personelimiz bilgisayarınıza uzaktan bağlantı sağlayacaktır.

E-imza aracısını bilgisayarınıza kurmak için buraya tıklatınız.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bakır boru seçerek tesisat tipini değiştirebilirsiniz.

İster çizime başlarken isterseniz de çizimi bitirdikten sonra sayaca sol tuşla tıklayıp açılan özellikler penceresinden “Tesisat tipi”ni bükülebilir hortum seçerek tesisat tipini değiştirebilirsiniz.

Sistemimizde HDI Sigorta acentaları üzerinden poliçe üretilebilmektedir.

Projede sigorta poliçesi oluşturmak için tüm hata kontrollerini tamamladıktan sonra çizim ekranında üst kısımdaki dosya menüsünde bulunan gönder kısmına tıklayın gönderim ekranı açıldıktan poliçe üret diyin açılan pencereden poliçe oluşturmak istediğiniz daireleri seçebilirsiniz.

Sigorta bakiyesi yüklemek için anasayfada sağdaki bakiye bölümü kısmından HDI sigortayı seçip yükle butonuna tıklayarak sigorta bakiyesi yükleme ekranını açabilirsiniz.

Kullanıcı ekranında proje ismine tıklayarak detay sayfasını açıyoruz açılan ekranda soldaki seçeneklerde dışa aktar simgesine tıklıyarak proje dosyasını indiriyoruz

Veya

Çizdiğiniz projeyi başka firmaya göndermek için proje çizim ekranında üstteki ” dosya ” menüsüne tıklayınız açılan pencereden ” dışa aktar ” seçeneğine tıklayın dosyayı bilgisayarınıza indirecektir. Daha sonra mail veya başka bir yol ile indirdiğiniz dosyayı aktarmak istediğiniz firmaya gönderin o firma ise yeni bir proje oluşturarak  üstteki ” dosya ” menüsünde açılan pencereden ” içe aktar ” seçeneğine tıklayarak proje dosyasını seçip içeri aktarabilir.

Veya

Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek poliçe butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek poliçe yapılacak olan projeyi bulup ek poliçeyi ekleyebilirsiniz.

 

Webcad ekranındaki sağ üst kısımda bulunan ek sözleşme butonuna tıklayınız bağlantı nesnesini veya tüketim noktasını girerek ek sözleşme yapılacak olan projeyi bulup ek sözleşmeyi ekleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz ara katı ve alt katını boş kat olarak ekleyin örneğin; 1. kat ve üstünü ara kat yapmak istiyorsunuz 1. katı ve 2. katı boş kat olarak ekleyeceksiniz daha sonra 2.katın sağ tarafındaki üç nokta işaretine tıklayıp asma kat seçeneğini aktif edin ve ara kat eklenmiş olacaktır.

Evet, sayaç bilgileri kısmındaki daire numarasını girerek tüketim noktasını bulabilirsiniz.

Resimdeki ” kamera açısını kilitle ” seçeneğinden ister kameranın bakış açısını sabitler istersenizde bakış açısını serbest olarak kullanabilirsiniz.

Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak sil diyebilirsiniz.

Evet, tesisat sahnesinde branşman aracının kesik çizgili alanına sağ tıklayarak kopyala diyebilirsiniz.

Çizim ekranındaki üst bölümde bulunan araçlardan, kayıt geçmişine tıklayın dönmek istediğiniz kayıt dakikasını seçiniz projeniz o dakikadaki haline dönecektir.

Servis kutusuna sağ tıklayarak kolon tesisatını sil seçeneğine tıklayınız kolon tesisatına ilave olarak silmek istediğiniz daireler varsa onlarıda işaretliyerek hem kolon tesisatını hemde işaretlediğiniz daireleri silebilirsiniz.

İzometri sahnesindeyken branşmanın kesikli çizgisinden tutarak komple tesisatı taşıyabilirsiniz.

İzometri sahnesinde üst kısımdaki araçlarda bulunan ” izometrik pozisyonları sıfırla “ butonundan izometrik görünümü ilk haline döndürebilirsiniz.

Ctrl tuşuna basılı tutarak servis kutusundan veya branşmanın kesikli çizgisinden komple taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut projenize servis kutusundan başlayarak kolon tesisatı çizimini yapınız daha sonra eski tesisatın olduğu yere kadar kolon tesisatını götürüp sayacı koyunuz sayaçtan sonraki ilk boruyu çiziniz eski tesisattaki sayaçtan sonraki ilk borudan sonrasına sağ tıklayıp kes diyiniz kolon tesisatına koyduğunuz sayaçtan sonraki ilk boruya yapıştır deyin ve eski tesisattaki sayaç ve branşmanı siliniz.

Kat yönetiminden dublex katı ve onun altındaki katı boş kat olarak eklemelisiniz daha sonra dublex olacak katın sağındaki 3 nokta işaretine tıklayarak dublex olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.

İGDAŞ’ın isteği doğrultusunda hazırlanmış olan doğalgaz yetkili firma ile proje programı sağlayıcı firma arasında yapılması gereken anlaşmadır, sözleşmeyi göndermeden kullanıma başlayabilirsiniz fakat kullanıma devam ettiğiniz süre içerisinde sözleşmeyi tarafımıza iletmeniz rica olunur.

Webcad’e kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra açılan anasayfa da soldaki menülerde e imza kurulum sekmesine tıklayarak eklenti kurulumunu yaparak mevcut imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet, elektronik imzanızı kullanmaya devam edebilirsiniz buna ek olarak webcad sizlere mobil imza ayrıcalığını da sunuyor.

Webcad.com.tr adresindeki üst sağ köşede bulunan üye ol kısmınına tıklayarak açılan sayfadan üyeliğinizi gerçekleştirilebilirsiniz.

İGDAŞ yetki numaranız ve şahıs şirketi iseniz tc kimlik numaranız limited şirketiyseniz vergi numaranız ile kayıt olabilirseniz daha sonra mail adresinizi yazıp göndereceğimiz maili onaylayarak Yeni nesil dijital proje onay sistemi webcadi kullanmaya başlayabilirsiniz.

macOs için Ctrl yerine ⌘ kullanınız.

Dosya

 • İçe Aktar Ctrl+O
 • Dışa Aktar Ctrl+⇧ Shift+S
 • PDF’e aktar Ctrl+P
 • Proje dosyasını indir Ctrl+⇧ Shift+P
 • Proje bilgileri Ctrl+I
 • Proje hareketleri Ctrl+U
 • Gönder Ctrl+⇧ Shift+U

Düzenle

 • Geri Al Ctrl+Z
 • İleri Al Ctrl+⇧ Shift+Z

Kat Yönetimi

 • Kat Yönetimi Ctrl+K
 • Kat Kopyalama Ctrl+⇧ Shift+K

Araçlar

 • Hata kontrolleri Ctrl+H
 • Tesisat detayları Ctrl+G
 • Boru çapı hesapları Ctrl+F
 • Boru çapı optimizasyonu Ctrl+⇧ Shift+F
 • İzometrik pozisyonları sıfırla Ctrl+⇧ Shift+Y

Load More

A'dan Z'ye Webcad ile proje çizimi
Webcad'i mobil cihazınızın ana ekranına ekleyin